Rallisprintin SM-sarja palaa Vihtiin

Rallisprintin SM -sarja palaa pitkän tauon jälkeen Vihtiin. Vihdin Urheiluautoilijat järjestää rallisprintin SM -sarjan osakilpailun ensi vuoden toukokuun kuudentena päivänä, kilpailupaikkana on Nummelan Veikkoinkorven yritysalue, joka sijaitsee aivan Nummelan ydinkeskustan kupeessa.

Veikkoinkorvessa ajetaan rallisprintin SM -sarjapisteitä reilun kahden kilometrin pituisella, vauhdikkaalla asvalttiradalla.

– Olemme erittäin iloisia siitä, että saamme järjestää ensi toukokuussa rallisprintin SM -sarjan osakilpailun. Vihdin Urheiluautoilijat täyttää ensi vuonna 50 vuotta. Rallisprintin SM -osakilpailun järjestäminen on yksi seuran juhlavuoden kohokohdista, sanoo puheenjohtaja Mika Ahonen.

Rallisprintin SM -osakilpailu on ensi vuonna isoin urheilutapahtuma Vihdissä. Kilpailua on järjestämässä yli 200 vapaaehtoista, katsojamäärän odotetaan olevan yli 2 000 ihmistä. Kilpailijamäärä varmistuu toukokuun alussa, mutta odotuksissa on noin 120 kilpailijaa.

Kilpailu myös televisioidaan. Rallisprintin SM -sarjan osakilpailulähetykset esitetään ensi vuonna Cmore Max -kanavalla, sama kanava esittää Suomessa myös Formula 1 -luokan ja ratamoottoripyöräilyn MotoGP:n osakilpailut.

Rallisprintin SM -sarja järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1981. Vihdin Urheiluautoilijat järjesti Nummelan lentokentällä SM -osakilpailun heti avauskaudella ja seuraavana vuonna Nummelassa ajettiin jälleen SM -pisteistä. Vuonna 1982 Nummelan Lentokentällä rallilegenda, nelinkertainen maailmanmestari Juha Kankkunen saavutti uransa ainoan henkilökohtaisen SM -mitalin, rallisprintin SM -pronssin.

Vihdissä ei ole ajettu rallisprintin SM -sarjan osakilpailuita 1980 -luvun jälkeen. Vihdin Urheiluautoilijat aktivoitui ”isojen autojen” kilpailujärjestäjänä huhtikuussa vuonna 2016, jolloin lähes 20 vuoden tauon jälkeen seura järjesti kansallisen rallisprint -kilpailun.

Kuluvan vuoden syyskuussa Vihdin Urheiluautoilijat järjesti toisen rallisprint -kilpailun, joka oli osa virallista Suomi 100 -itsenäisyyden juhlavuoden ohjelmaa.

Työ rallisprintin SM -sarjan osakilpailun saamiseksi Vihtiin aloitettiin vuonna 2014. Vihdin Urheiluautoilijoiden tavoitteena oli nimenomaan saada SM -osakilpailu seuran juhlavuodelle 2018.

Rallisprintin SM -sarjassa on vuonna 2018 kuusi osakilpailua. Ne ovat: 11.2. Laukaa/Ruuhimäki, 10.3. Rovaniemi, 6.5. Vihdin Nummela, 26.5. Kauhajoki, 15.9. Leppävirta ja 13.10. Laihia. Kauden kaksi ensimmäistä kilpailua ajetaan lumella, toukokuun kilpailut asvaltilla ja kauden kaksi viimeistä osakilpailua soralla.

Faktat Vihdin 2018 SM -rallisprintistä:

Kilpailupäivä: 6.5. 2018, kilpailu alkaa kello 12

Kilpailupaikka: Veikkoinkorven yritysalue, Vihdin Nummela

Järjestäjä: Vihdin Urheiluautoilijat

Vapaaehtoistyöntekijöiden määrä: Reilu 200

Kuva: Rallin nelinkertainen maailmanmestari Juha Kankkunen saavutti huiman uransa ainoan henkilökohtaisen SM -mitalin rallisprintissä vuonna 1982. Hänen pronssimitali varmistui elokuussa 1982 Vihdin osakilpailussa, joka ajettiin Nummelan lentokentällä. Vihdin Urheiluautoilijat palaa rallisprintin SM-sarjan osakilpailujärjestäjäksi yli 30 vuoden tauon jälkeen.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close